کاربرد سیلندر خودرو

امروزه سیلندر ماشین دارای یک سری کاربرد ها می باشد که با فهمیدن آن تا حدی در فهمیدن سیلندر ماشین چیست کمک می کند.

  1. به صورت کلی سیلندر با پیستون ها نیز در ارتباط می باشد که برای حرکت کردن پیستون ها به وجود آمده است.
  2. انرژی شیمیایی که مانند بنزین یا گاز می باشد را به انرژی حرارتی تبدیل می کند، بعد از اینکه این انرژی تبدیل به حرارتی شد حال زمان این می رسد که یک تبدیل دیگر صورت گیرد و آن تبدیل این است که به فشار می باشد.
  3. بعد از اینکه کار تبدیل حرارتی به فشار تمام شد حال نوبت این است که فشار را به نیرو تبدیل کنیم تا بتوانیم پیستون ها را به حرکت در بی آوریم، می توان گفت که در نبود پیستون به صورت کلی سیلندر خودرو بدون مصرف می باشد، حال می رویم به سراغ انواع سیلندر ها با ما همراه باشید.


انواع سیلندر

امروزه سیلند های زیادی تولید شده است اما به صورت کلی سیلندر های ماشین به 2 دسته تقسیم می شود که در ادامه آن ها را به صورت کلی مورد برسی قرار خواهیم داد، با ما همراه باشید.

1- سیلندر جدا شدنی

امروزه این نوع سیلندر ها تبدیل شده است که در تمامی ماشین های لوکس و حرفه ای به کار می رود، شاید برایتان سوال پیش بی آید که به چه علت از این نوع سیلندر ها در ماشین های لوکس و حرفه ای استفاده می کند، ببینید به صورت کلی این نوع سیلندر ها به نحوی ساخته شده اند که اگر زمانی دچار مشکل شد و نیاز به تعمیر داشت دیگر پیستون ها را از سیلندر ها جدا نکنیم، یکی از ویژگی های این نوع سیلندر ها این می باشد که این سیلندر جدا شدنی با آبکاری ارتباط مستقیم دارد و دچار مشکل نمی شود، اما یک نمونه دیگر مربوط به سیلندر می باشد که در ادامه آن را برسی می کنیم.


2- سیلندر جدا نشدنی

این نوع سیلندر ها به این صورت می باشد که در ماشین های که به صورت قدیمی و ساخت کشور خود می باشد استفاده می شود، در این نوع سیلندر ها به نحوی می باشد که یک قطعه از یک قطعه دیگر جدا نمی شود و برای تعمیر نیاز است که تمامی سیلندر را تعمیر کرد و از طرفی دیگر، زمانی که یک سیلندر دچار تعمیر و تغیر می شود این است که دیواره های سیلند گشاد تر شده است و نیاز است که پیستون های اندازه به این دیواره را تهیه کنید در غیر این صورت سیلندر ماشین شما به هیچ دردی نمی خورد.

انواع آرایش سیلندر ها

امروزه هر ماشینی را می توان گفت که آرایش سیلندر های آن به شکلی متفاوت می باشد به این صورت که در هر ماشین آرایش قرار گرفتن سیلندر در آن فرق می کند، در ادامه مطلب به دنبال این هستیم 3 تا از اصلی ترین آرایش که در سیلندر صورت می گیرد را با شما مورد برسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.


آرایش خطی زاویه ای

به این صورت که سیلندر ها به صورت خطی قرار گرفت است اما شاید برایتان سوال پیش بی آید که زاویه دیگر به چه معنا است در این آرایش؟ زاویه در این صورت به کار می رود که هنگامی که آرایش خطی صورت می گیرد زاویه ای که برای قرار گیری سیلندر ها صورت می گیرید چیزی بین 15 الی 60 درجه نسبت به قائم می باشد.

آرایش W سیلندر ها

ببینید به صورت کلی این نوع آرایش صورت گرفتن بیشتر برای ماشین های مسابقه ای و حرفه ای صورت می گیرد، در نظر بگیرید که به این علت از این نوع آرایش استفاده می شود این می باشد که موتور ماشین دارای قدرت بسیار بالایی می باشد و نیاز است که فضای مناسبی در این سیلندر ها بچرخد.

آرایش رادیال

این نوع آرایش برای هواپیما ها به کار می رود، شاید برایتان سوال پیش بی آید که آیا در هواپیما های جنگی نیز از این آرایش صورت می گیرد؟ بله در این نوع آرایش در هواپیما های مسافربری و حتی هواپیما های جنگی به کار می رود که بسیار پر کاربرد و حرفه ای می باشد. امیدوارم که بتوانیم با این آموزش تا حدی کمک کرد برای از بین برد سوال سیلندر ماشین چیست در ذهن شما کمک کرده باشیم.


نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی می رسیم که امروزه سیلندر اصلی ترین قطعه ای می باشد که در حرکت ماشین نقش دارد، اگر سیلندر نباشد می توان گفت که قطعا موتور ماشین بدون استفاده می ماند و هیچ کاربردی موتور ماشین بدون سیلندر برای شما ندارد. در نظر بگیرید در صورت خرابی سیلندر حتما آن را به مکانیکی برای تعمیر ببرید. برای یاد گیری مکانیک یا برق خودرو می توانید در دوره مکانیک خودرو یا دوره آموزشی برق خودرو یعنی کارورکس ثبت نام کنید.

با الو کیاموتورز همراه باشید.