چه زمانی تعویض پلاک خودرو نیاز است؟

همانطور که اشاره شد، تعویض پلاک در زمان تغییر مالکیت خودرو و معمولا به عنوان آخرین مرحله معامله فروش خودروی کارکرده در نظر گرفته میشود.

تعویض پلاک خودرو در کشور ایران به معنای فک پلاک پیشین و نصب کردن پلاک جدید برای وسایل نقلیه و از مهم ترین کارها به هنگام انجام معامله است. هم چنین لازم است بدانید که این کار در مراکز خصوصی و شبه دولتی متعلق به شرکت راهگشا وابسته به بنیاد تعاون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است، انجام می گیرد.

تعویض پلاک ماشین به معمولا به دلایل زیر انجام می شود:

 1. ثبت سوابق جرایم رانندگان
 2. ایجاد درآمد برای مجموعه‌های وابسته به پلیس
 3. کاهش هزینه‌های ثبت معامله برای مردم
 4. دسترسی سریع پلیس به اطلاعات، نقل و انتقالات، هویت و نشانی مالکین وسایل نقلیه


مدارک لازم برای تعویض پلاک ماشین

به طور کلی مدرکی برای احراز هویت هر دو طرف معامله، وضعیت حقوقی خودرو و محل سکونت طرفین لازم است.

مدارک مورد نیاز فروشنده در تعویض پلاک

مدارکی که فروشنده هنگام تعویض پلاک باید ارائه دهد :

 1. اصل سند فروش کارخانه
 2. اصل کارت شناسایی خودرو
 3. اصل سند مالکیت خودرو صادره از ناجا
 4. اصل شناسنامه و کارت ملی فروشنده
 5. اصل بیمه نامه شخص ثالث
 6. برگه عدم خلافی.
 7. اصل فیش پرداخت بهای پلاک
 8. اصل کارت معاینه فنی خودرو (خودروهای شخصی و دولتی که بیش از ۴ سال از مدل آن سپری شده باشد و خودروهای عمومی‌که بیش از یک سال از مدل آن‌ها سپری شده باشد)
 9. حضور شخص فروشنده خودرو یا نماینده قانونی

حضور وکیل حقوقی به جای شخص فروشنده بلامانع است اما وکیل موظف است مدارک رسمی وکالت و شناسایی خود را ارائه کند.

مدارک مورد نیاز خریدار هنگام تعویض پلاک

 • مدارک شناسایی خریدار خودرو (شناسنامه و کارت ملی)
 • حضور خریدار یا وکیل قانونی همراه با مدارک اثبات وکالت
 • مدارک احراز سکونت خریدار

هر شهر شماره پلاک مختص خود را دارد و برای این منظور هر شخص دارنده ماشین باید مدارکی مبنی بر سکونت خود در یک شهر را ارائه دهد. اکیدا توصیه میکنیم که مدارک محل سکونت دیگری را ارائه نکنید چون بعدها کارت شناسایی خودرو و کارت سوخت به آدرس موردنظر فرستاده خواهند شد که در صورت مفقودی عدم تحویل آنها، مسئولیت با شخص خریدار است.

چطور پلاک تهران بگیریم؟

یکی از شرایط مهم دریافت پلاک تهران یا هر استان دیگری سکونت در آن استان است. یعنی شما برای دریافت پلاک تهران باید ساکن تهران باشید و از ارائه ادرس‌های نادرست جدا پرهیز کنید چرا که کارت خودرو به آدرس محل سکونت شما ارسال خواهد شد و در صورت برگشت خوردن دچار مشکلات زیادی خواهید شد.

مدارک لازم برای احراز محل سکونت مالکان خودروها

برای احراز محل سکونت یکی از مدارک زیر را باید به مراکز تعویض پلاک ارائه دهید:

 •  سند مالکیت منزل و جواز کسب به‌نام خریدار خودرو به‌همراه یک برگه قبوض خدماتی با  تاریخِ به روز (آب، برق، تلفن یا گاز) که آدرس مربوطه در آن قید شده باشد.
 • سند اجاره منزل به‌ نام خریدار خودرو همراه با کد رهگیری معتبر از سازمان املاک کشور.
 • در صورت سکونت خریدار همراه با والدین، وی موظف به ارائه سند منزل (مالکیت یا اجاره نامه) به‌نام پدر یا مادر است.
 • ارائه شناسنامه و گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان همراه با آدرس محل سکونت والدین که به تایید اداره آموزش و پرورش محل سکونت مورد نظر رسیده باشد.
 • تاییدیه معتبر همراه با مهر شورای شهر یا روستای محل صدور شناسنامه.
 • در صورت ارائه فروش‌نامه منزل مسکونی واقع در به زمین‌های وقفی، مدارک مربوطه باید به تایید شورای اسلامی محل رسیده باشد.
 • عشایر باید نامه رسمی از سازمان امور عشایر و روستاها گرفته و ارائه دهند.
 • کارکنان و نیروهای مسلح باید معرفی نامه از اداره محل خدمت همراه با قید آدرس محل سکونت کارکنان و مهر تایید توسط واحد محل خدمتشان را ارائه دهند.
 • سازمان‌ها؛ کارخانجات؛ شرکت‌ها، موظف به ارائه ارائه اساسنامه همراه با قید آدرس دقیق و روزنامه‌های رسمی که حداکثر دو سال از تاریخ ثبت روزنامه نگذشته باشد هستند. درصورتیکه شرکت موردنظر شعبات مختلف در شهرهای مختلف داشته باشد، باید این موضوع همراه با آدرس در اساسنامه و گزارش روزنامه رسمی اشاره شده باشد.

برای کسری مدارک چه باید کرد؟

پیشروی روند تعویض پلاک منوط به ارائه تمام مدارکی است که اشاره کردیم، در صورتی که هر کدام از مدارک یاد شده را گم کرده اید باید نسبت به دریافت نسخه المثنی هرچه سریعتر اقدام کنید.

در ادامه مدارک مورد نیاز برای دریافت مدارک المثنی رو شرح خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز برای سند المثنی مالکیت خودرو

 • حضور صاحب خودرو (یا وکیل قانونی)
 • اصل مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه
 • اصل کارت مشخصات خودرو
 • یک سند از چاپ یک آگهی در روزنامه‌های کثیر الانتشار درباره بر فقدان سند مالکیت خودرو (در هنگام مراجعه باید دست کم ۱۰ روز از انتشار آگهی گذشته باشد)
 • مدارک احراز سکونت صاحب خودرو
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • برگ معاینه فنی از مراکز مورد تایید
 • ارائه گواهی مفاصا حساب ( در صورت عدم پرداخت جریمه های معوقه)
 • رسید کارتخوان از پرداخت هزینه خدمات ارائه شده

شرایط و مدارک لازم جهت اصلاح مشخصات خودرو

 • حضور شخص صاحب خودرو یا وکیل قانونی
 • اصل مدارک شناسایی کارت ملی و شناسنامه (وکالت نامه در صورت حضور وکیل قانونی)
 • اصل سند مالکیت خودرو صادره از پلیس راهور ناجا.
 • مدارک احراز سکونت صاحب خودرو
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • برگ معاینه فنی از مراکز تایید شده
 • گواهی مفاصا (در صورت عدم پرداخت جرائم معوقه)
 • تعهد کتبی صاحب خودرو
 • رسید کارتخوان پرداخت هزینه خدمات ارائه شده

مراحل تعویض پلاک ماشین

1- مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو

بدیهی است که برای شروع این فرایند باید به یک مرکز تعویض پلاک معتبر مراجعه کنید. البته این بدین معنی نیست که مراکز تعویض پلاک غیر معتبری هم داریم ولی ابتدا از طریق منابع اینترنتی آدرس مراکز تعویض پلاک خودرو را در بیاورید و سعی کنید به مراکزی مراجعه کنید که معمولا مراجعه کمتری به آن وجود دارد.

به طور مثال در شهر تهران مراکز میثم و چیتگر از عملکرد بهتر و روان‌تری برخوردار هستند. پس از ورود به این مراکز یک برگه نوبت دریافت خواهیم کرد و به پارکینگ مرکز ارجاع داده می‌شوید.

2- مدارک لازم را تحویل متصدی بدهید

در دومین مرحله از مراحل این کار، مراجعه به ساختمان اداری کاری است که پس از دریافت نوبت انجام خواهید داد. پس از فراخوانی نوبتتان می‌توانید مراحل را با تحویل مدارک به متصدی شروع کنید. متصدی ریز مدارک و کارهایی که شما انجام خواهید داد به شما خواهد گفت.

توجه داشته باشید که برای اعلام سکونت در تهران نیاز به قولنامه معتبر هولوگرام دار دارید و بایستی قبوض مصرفی خود را به همراه داشته باشید. همچنین برای دیگر شهرها نیز این مدارک الزامی است ولی سخت گیری‌های کمتری در مورد آنها اعمال می‌شود چرا که به دلیل اتمام پی در پی شماره پلاک‌های تهران، سخت گیری‌ها بسیار بالا رفته است.

3- پلاک ماشین اصطلاحا فک می‌شود!

در سومین مرحله از مراحل تعویض پلاک خودرو فک پلاک خودرو صورت می‌گیرد. منظور از فک پلاک جدا کردن پلاک قدیمی خودرو نصب پلاک جدید آن است.

توجه کنید که عدم انجام فک پلاک به معنای این است که شما مسئولیت هرگونه فعالیتی را که خریدار با خودروی خریداری‌شده انجام دهید پذیرفته‌اید. پس بهتر است پیگیر تعویض پلاک توسط خریدار باشید تا مشکلات بعد ازآن گریبان شما را نگیرد.

 شما در صورتی که صاحب قبلی ماشین همراهتان باشد با حضور همدیگر بایستی مراحل انتقال برگه سبز و سایر مراحل را انجام دهید و در صورتی که از فروشنده وکالت نامه دارید می‌توانید مراحل را راسا انجام دهید. پس از دریافت مدرک فک پلاک به محل مشخص شده برای فک مراجعه می‌کنید و پلاک را دریافت می‌کنید.

4- تحویل پلاک و بازرسی ماشین

در چهارمین مرحله بایستی ماشین خود را به کارشناس خبره مشخص شده در مرکز نشان دهید که وضعیت شاسی و هم‌خوانی شماره شاسی با قرارداد را چک می‌کند. پس از مهر زدن این کارشناس می‌توانید پلاک را به انبار تحویل دهید.

5- تعویض پلاک معطلتان می‌کند!

اگر اقدام به دریافت پلاک جدید کنید که حدود یک ساعت باید منتظر دریافت پلاک باشید ولی اگر پلاک قدیمی داشته باشید و در 6 ماهه گذشته فک و قیچی شده باشد باید زمان انتظارتان را بیشتر نمایید چرا که باید پلاک قدیمی شما استفاده شود.

البته این مدت زمان به شدت به شلوغی مرکز و سرعت عمل کارکنان مرکز بستگی دارد و به همین معمولا توصیه می‌شود به مراکز شناخته شده مراجعه کنید که در تهران معمولا مرکز چیتگر را پیشنهاد می‌کنند.

6- نصب پلاک خودرو

ششمین مرحله که تقریبا کار شما را در مراکز تعویض پلاک خودرو تمام می‌کند مربوط به دریافت پلاک جدید است که این نشان دهنده طی شدن موفقیت آمیز مراحل قبلی است. با برگه ورود به پارکینگ و پلاک‌هایتان به محل مشخص شده برای نصب پلاک که معمولا نزدیک به درب خروجی است مراجعه می‌کنید و یک مامور با دریافت پلاک‌هایتان (پلاک عقب و جلو) نصب آنها را انجام می‌دهد که به هیچ وجه وجهی به او نخواهید پرداخت.

برای پیگیری وضعیت پلاک باید چه کنیم؟

اگر خودروی خود را وکالتی فروخته‌اید لازم است با مراجعه به سایت پلیس راهور از وضعیت پلاک خود اطلاع حاصل کنید. چرا که ممکن است خریدار از تعویض پلاک سر باز زد و همچنان از پلاک شما استفاده کند.

برای این کار پس از ورود به سایت پلیس راهور وارد قسمت وضعیت پلاک فک شده می‌شوید و کد ملی صاحب خودرو را به همراه کد امنیتی موجود وارد می‌کنید. درصورتی‌که تعویض پلاک به‌درستی انجام شده باشد، شماره پلاک خودروی فروخته‌شده در این قسمت نمایش داده می‌شود.

درصورتی‌که خریدار هنوز تعویض پلاک را انجام نداده بود، باید با مراجعه به دادگاه و ثبت درخواست فک پلاک تقاضای توقیف خودرو فک پلاک مورد نظر را ارائه دهید. در این صورت پلیس از تردد خودرویی با پلاک اعلام‌شده جلوگیری کرده و تا زمان فک پلاک و ثبت پلاک جدید آن را در پارکینگ نگه می‌دارد.

ساعت کار مراکز تعویض پلاک

– کلیه مراکز تعویض پلاک تهران و مراکز استانها از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و پنجشنبه ساعت ۷:۰۰الی ۱۲:۰۰

سوالات مهم و متداول در تعویض پلاک

 آیا شماره پلاک پدر به پسر ارث میرسد؟

خیر. برای هر شخصی یک پلاک صادر میشود. شماره پلاک قابل انتقال نیست و در صورت فوت پدر، ابتدا انحصار وراثت صورت گرفته و سپس وارث یک پلاک جدید برای خودرو باید دریافت کند.

نوبت دهی مراکز تعویض پلاک به چه صورت است؟

نوبت دهی اینترنتی انجام می شود که برای آن باید به وب سایت راهور راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی مراجعه کنید.

 در صورت تغییر شهر محل سکونت چه باید کرد؟

ابتدا به نزدیکترین مرکز پلیس+۱۰ مراجعه کرده و نسبت به تغییر آدرس اقدام کنید. سپس، با در دست داشتن مدارک تغییر محل سکونت به مرکز تعویض پلاک رفته و یک پلاک جدید مبتنی بر آدرس جدید دریافت کنید.

چگونه پلاک زوج و فرد و یا با حروف مورد نظر خودمان را بگیریم؟

تمامی این امور در دست پلیس راهور است و صاحب خودرو و کارگزار مرکز تعویض پلاک هیچ نقشی در آن ندارند.  

مراحل تعویض پلاک چقدر طول می‌کشد؟

به‌طورکلی مراحل تعویض پلاک بسته به مرکزی که مراجعه کرده‌اید و میزان شلوغی آن، ممکن است بیشتر از دو سه ساعت طول بکشد. اگر برای اولین‌ بار است که پلاک می‌گیرید یا پلاک‌های قبلی‌تان آزاد نیستند و روی خودروهای دیگری نصب هستند، حدود یک ساعت برای نصب پلاک جدید زمان نیاز است. اما اگر پلاک قبلی‌تان در مرکز موجود باشد، کار راحت‌تر است.

می توانیم پلاک قبلی خود را بگیریم؟

اگر پلاک قبلی شما آزاد باشد، پلیس راهور تا سه سال آن را نگه می‌دارد و اگر مجددا برای آن درخواست کنید آن را برایتان نصب می‌کنند. اگر بیشتر از سه سال گذشته باشد می‌توانید درخواست بدهید همان پلاک قبلی را برایتان بسازند. این در صورتی است که شما قصد خرید خودروی دست دوم را داشته باشید. اگر خودروی جدید از کارخانه بخرید، یک پلاک جدید برایتان صادر می‌شود.

فراموش نکنید که پلاک قبلی همین خودرویی را که خریده‌اید و به نام فروشنده است را نمی‌توانید داشته باشید، حتما باید پلاک قبلی را که به نام شما نیست فک کنید.