دینام چیست؟

به طور کلی دینام برای این به وجود آمده است که بتواند باتری که در ماشین برای برق به کار رفته است را شارژ کند، کاربرد دینام همانند باتری یک ماشین می باشد، به این صورت که در بیشتر مواقع باتری به تنهایی نمی تواند برق کل ماشین را تامین کند، بلکه با کمک دینام می تواند برقی که یک خودرو نیاز دارد را ایجاد کند و نیاز ماشین به برق را برطرف کند، به طور مثال حکم دینام حکم کمک فنر را برای فنر دارد، به این صورت که اگر دینام نباشد باتری کارکرد خود را از دست می دهد، درست است که باتری برق یک ماشین را تولید می کند اما اگر دینام نباشد باتری یک منبع برق بدون مصرف می ماند، بنابراین کار دینام این است که باتری را شارژ می کند تا باتری بتواند برق ماشین را تولید کند.


علت نوسان برق دینام

امروزه علت های زیادی وجود دارد که برق دینام دچار مشکل شود که در ادامه هر کدام را مورد برسی خواهیم داد، با ما همراه باشید. وقتی مردم با وسایل نقلیه خود مشکلات الکتریکی را تجربه می کنند ، خیلی زود فکر می کنند این ایراد از باتری است. اما اگر باتری جدیدتری دارید و هنوز با این مشکلات الکتریکی روبرو هستید ، احتمالاً تقصیر دینام است.

1-  دینام مرده

به طور کلی هنگامی که یک دینام در یک ماشین به کار می رود طول عمر معمول یک دینام جدید باید بین 5 تا 8 سال باشد. اگر این مدت طولانی باشد و شما دارای مشکلات الکتریکی باشید ، ممکن است دینام شما به سادگی فرسوده شده و باید تعویض شود. یکی از اصلی ترین دلایلی باعث می شود دینام ماشین و برق ماشین دچار مشکل شود خراب شدن و سوختن دینام می باشد.

2-کامپیوتر ماشین

امروزه در بیشتر ماشین های که روانه بازار می شود یک وسیله به نام کامپیوتر ماشین که نام علمی آن ECU نام دارد به کار می رود، کامپیوتر ماشین کنترل تمام قطعات را در کنترل خود می گیرد، دینام نیز یکی از آن قطعاتی می باشد که تحت کنترل کامپیتر می باشد، گاهی اوقات دیده شده است که علت نوسان برق دینام برمیگردد به خراب بودن و یا وجود مشکل در ECU می باشد، این را در نظر بگیرید که علت نوسان برق دینام همیشه نشان دهنده مشکل دینام نمی باشد بلکه شاید مشکل از جای دیگر باشد که ما خبر از آن نداریم.


3-سیم کشی خودرو

امروزه سیم کشی های زیادی در کاپوت ماشین به کار رفته است مخصوصا در بخش دینام و باتری، یکی از اصلی ترین علت نوسان برق دینام سیم کشی ها می باشد، اگر حتی یک عدد از سیم کشی های باتری و دینام دچار مشکل و فرسودگی شود به کل کار دینام را دچار مشکل می کند و شما موظف هستید که آن را به مکانیکی برده و کار سیم کشی را از اول انجام دهد.

4-فیوز دینام

به این صورت می باشد که هنگامی که یک دینام روی ماشین های امروزی وصل می شود دارای یک سری فیوز می باشد که در ماشین به کار می رود، اگر این فیوز ها روی ماشین به هر دلیلی دچار ایراد و فرسودگی شود شما موظف هستید که کار تعمیر این فیوز و حتی تعویض را انجام دهید، زیرا که علت نوسان برق دینام نیز رابطه مستقیمی با فیوز دینام دارد، همان گونه که گفتیم خرابی فیوز دینام یعنی از کار افتادن کارکرد دینام می باشد.

5-تسمه خراب

در دینام برای اینکه بتوان برق باتری را شارژ کرد از چرخش به وجود آمده، این چرخش توسط یک تسمه صورت می گیرد، اگر این تسمه از کار بی افتاد باعث می شود که خود دینام دچار اشکال شود و شارژ مورد نیاز به باتری نرسد، باعث از کار افتادن دینام و خود باتری ماشین می شود.

علائم خرابی دینام

1-چراغ نشان دهنده وضعیت باتری در صفحه ماشین

به این صورت می باشد که هنگامی که ماشین روشن می شود از همان لحظه استارت زدن چراغ وضعیت باتری نمایان می شود، اولین مشکلی که در باتری همیشه رخ می دهد خراب بودن و یا وجود مشکل در دینام می باشد، درست است که ماشین کار می کند اما در نظر بگیرید که چند مدت از این وضعیت بگذرد و شما آن را به مکانیکی نبرید باعث می شود که برای شما هزینه سنگینی به عمل بی آورد دینام.

2-چراغ های جلو کم نور می باشد

یکی از اصلی ترین علائمی که نشان دهنده خرابی و وجود مشکل در دینام می باشد کم نور بودن و زور زدن چراغ جلو می باشد، زیرا که چراغ جلوی خودرو برق مورد نظر خود را از دینام تعمیر می کند و زمانی که این چراغ ها کم نور شود و دچار اشکال شود نشان دهنده ایراد در دینام می باشد.

3-صدای های عجیب

یکی از اصلی ترین دلایل نشان دهنده مشکل در دینام صدا های عجیب غریب می باشد، زیرا هنگامی که دینام خراب می شود امکان دارد که برخی از لوازم موتور دچار یاتاغان زدگی بشود، در این نحو دینام امکان دارد مقصر باشد، اما در نظر بگیرید که هر صدایی که از ماشین بیرون زده می شود نشان دهنده خرابی دینام نمی باشد.

 4-باتری از بین می رود

درست است که یک باتری بعد از اینکه سن استاندارد خود را از دست دهد دچار از بین رفتن و خرابی می شود ولی هنگامی که مشاهده کردید باتری بعد از مصرف خیلی کم دچار ایراد و خرابی شده است مطمن شوید که از دینام است زیرا خراب بودن دینام باعث از بین رفتن و خراب شدن باتری می شود.نتیجه گیری

در آخر به این جمع بندی می رسیم که دینام خودرو قطعه اصلی و کمکی باتری می باشد که کار شارژ باتری ماشین را بر عهده دارد، در نظر بگیرید که علائمی وجود دارد که نشان دهنده خرابی دینام می باشد، اما در بخش بالا نیز علت نوسان برق دینام را توضیح دادیم که بهتر است به صورت دقیق این مطالب خوانده شود. در نظر بگیرید که اگر به دنبال این هستید که باتری شما درست کار کند باید دینام شما از کیفیت خوب و مطلوبی برخوردار باشد.


با الو کیاموتورز همراه باشید