درباره شاسی خودرو

همانطور که گفته شد خودرو از بخش های بسیار زیادی تشکیل می شود که به صورت کلی عبارت اند از شاسی، پیشرانه و بدنه. که ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت تخصصی با شاسی خودرو آشنا کنیم. شما نمی توانید به راحتی شاسی خودروی خود را مشاهده کنید. چرا که شاسی ها از ستون هایی از جنس فولاد ساخته شده که حکم اسکلت یک خودرو را دارد. بسیاری از اجزاء خودرو مانند پیشرانه، فنربندی ها، فرمان و… به روی شاسی قرار دارند. یک شاسی با کیفیت باید سبک، کم حجم، محکم، کم صدا و… باشد. تا بتواند در مقابل تصادفات مقاومت بالایی داشته باشد.

مشکلاتی که ممکن است عامل آن شاسی خودرو باشد

شما امروزه ممکن است با مشکلاتی در مورد خودروی خود با آنها مواجه شوید که علت آن می تواند از سمت شاسی خودروی شما باشد. در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم:


منحرف شدن فرمان

یکی از شایع ترین مشکلاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد رخ دهد، منحرف شدن فرمان خودرو به جهت دیگری می باشد. حتما توجه داشته باشید که علت این مشکل می تواند از شاسی خودرویتان باشد. پس بهتر است پیش از اقدام به هر کاری، شاسی اتومبیل خود را بررسی نمایید.

وجود صدا از سمت جلوبندی اتومبیل

در صورتی که در زمان رانندگی با خودروی خود متوجه یک صدای ساییدگی در قسمت جلوبندی اتومبیل خود شدید، به احتمال زیاد شاسی اتومبیلتان شکسته است. و شما برای تعمیر آن باید به یک مکانیکی متخصص مراجعه کرده تا شاسی خودرویتان را جوش دهد. توجه داشته باشید که در صورتی که صدا تنها از یک سمت خودرو باشد، ممکن است آسیب بیشتری در شاسی خودرو وجود داشته باشد.

فرسوده شدن شاسی خودرو

یک نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که تمامی شاسی ها با گذشت زمان و همچنین در اثر برخورد با رطوبت پوسیده و فرسوده می شود. در اینجور مواقع شما صدا ها و لرزش های بسیار زیادی از سمت جلوبندی خودروی خود متوجه می شوید.

منحرف شدن شاسی

یکی از شایع ترین اتفاقاتی که ممکن است پس از تصادف خودرویتان با آن مواجه شوید، منحرف شدن و یا کج شدن شاسی می باشد. توجه داشته باشید که انحراف های جزئی می تواند توسط تعمیرکار برطرف شود. اما اگر این انحراف شدید باشد ممکن است نتوان هیچگاه آن را تعمیر نمود. منحرف شدن شاسی می تواند تا حد زیادی به دیگر قسمتها و قطعات اتومبیلتان آسیب وارد نماید.

خورده شدن شاسی خودرو

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش آید و سلامتی سرنشینان را در خطر قرار می دهد، خوردگی شاسی خودرو می باشد. این اتفاق عموما در ابتدا و یا انتهای شاسی رخ می دهد. در صورت وجود همچین مشکلی لرزش های بسیار زیادی در درون خودرو احساس خواهید کرد.

علت های خراب شدن شاسی خودرو

 • داشتن یک تصادف بسیار شدید
 • با سرعت از روی چاله رد شدن
 • رانندگی به روی سرعت گیر با سرعت بسیار بالا
 • انجام یک اقدام ناگهانی به وسیله فرمانمعرفی انواع شاسی

شاسی مستقل

این نوع از شاسی های اتومبیل به نوعی ساخته می شود که می توان آن را به نقاط مختلف اتاق و یا سایر قسمت های اتومبیل متصل نمود. توجه داشته باشید که این نوع شاسی امروزه کاملا منسوخ شده است.

 • شاسی نردبانی
  این نوع از شاسی ها از نوع مستقل بوده که شما می توانید در خودرو های قدیمی آنها را مشاهده نمایید. این شاسی ها مقاومت بسیار کمی داشته و به همین علت امروزه منسوخ شده اند.
 • شاسی صفحه ای
  این نوع از شاسی ها جزء شاسی های مستقل به حساب آمده و با داشتن وزن پایین مقاومت بسیار کمی در مقابل وزن بالا و همچنین ضربات وارده دارد.

شاسی یکپارچه

این نوع از شاسی ها، کاملا به صورت یک دست تولید شده، امروزه در تمامی خودرو ها از این نوع شاسی ها استفاده می شود.

 • شاسی خودرو مونوکوک
  این نوع از شاسی، از متداول ترین شاسی هایی می باشد که امروزه در ساخت بسیاری از خودرو ها از آن استفاده می شود. این نوع از شاسی ها با داشتن وزن و حجم پایین، مقاومت بسیار خوبی در مقابل ضربات دارد و می تواند به خوبی از سرنشینان مراقبت کند.

مهم ترین ویژگی های یک شاسی خودرو با کیفیت

 • قابلیت تحمل وزن تا مقدار بسیار زیاد
 • پایین بودن وزن شاسی
 • داشتن حجم بسیار کم
 • بهره مندی از قابلیت تغییر در آن در جهت افزایش مقاومت
 • داشتن امنیت بسیار بالا برای سرنشینان
 • داشتن مقاومت بسیار بالا در مقابل گرما و مواد شیمیایی
 • سهولت در تعمیر کردن آن
 • منتقل کردن لرزش و صدای بسیار کم به داخل اتاق خودرو


ویژگی های یک شاسی با کیفیت

جمع بندی درباره شاسی خودرو

امروزه تمامی خودرو ها از قسمت های بسیار زیادی تولید می شوند که هر کدام وظایف خاص خود را دارند. از جمله مهمترین این قسمت ها می توان به شاسی اتومبیل اشاره کرد. این قسمت در واقع همان اسکلت خودرو بوده که وظیفه مراقبت از سرنشینان و دفع ضربات وارده به خودرو را دارد. به همین علت در صورتی که قصد خرید اتومبیل را دارید، حتما از سالم بودن شاسی آن مطمئن شوید. ما در این مقاله شما را با انواع شاسی ها و ویژگی هر کدام آشنا کردیم.

سوالات متداول

 1. منحرف شدن خودرو تا چه میزان قابل تعمیر است؟
  انحراف شاسی تا حد جزئی قابل تعمیر بوده، اما شاسی هایی که انحراف بسیار زیادی دارند ممکن است نتوان هیچ وقت آنها را تعمیر نمود.
 2. وظیفه شاسی اتومبیل در خودرو چه می باشد؟
  شاسی اتومبیل مهمترین قسمت هر خودرو بوده، چرا که در واقع همان اسکلت خودرو می باشد و درصورت وجود مشکل در آن ممکن است آسیب های بسیار زیادی به سرنشینان وارد شود.
 3. مهم ترین ویژگی یک شاسی با کیفیت چه می باشد؟
  سبک بودن، کم حجم بودن و داشتن مقاومت بسیار بالا در مقابل ضربات و وزن، از مهم ترین شاخص های یک شاسی با کیفیت می باشد. 


با الوکیاموتورز همراه باشید