فرمان دی کات چیست ؟ فرمان دی شکل !

فرمان دی کات یک نوع از انواع فرمان است که در یک وجه به شکل گرد نیست و درواقع قسمت پایین آن تخت است. فرمان دی شکل درواقع شبیه به D انگلیسی است و به همین دلیل هم به فرمان دی شکل در انگلیسی فرمان D-cut یا d-shaped steering wheels می گویند.

تفاوت فرمان دی و معمولی در چیست ؟

تفاوت فرمان دی و معمولی در تخت بودن یکی از وجه های فرمان و داشتن ظاهری اسپرت و فانتزی در فرمان های مدل d است. فرمان معمولی غالبا دارای یک طراحی کلاسیک است اما فرمان دی شکل عمدتا اسپرت است و باعث افزایش جذابیت داشبورد خودرو می شود.

کاربرد فرمان دی کات چیست ؟

دیدن فرمان مسطح در اتومبیل های مسابقه ای امری عادی است. اما فقط اتومبیل های مسابقه ای نیستند که از ویژگی فرمان تخت برخوردار می شوند. در حال حاضر بسیاری از ماشین های معمولی سطح شهر و خیابان هم از این مدل فرمان ها استفاده می کنند.

در ادامه کاربردها و دلایل طراحی فرمان دی را برای شما شرح می دهیم:

داشتن فضای کافی برای پاها

به نظر می رسد فضای کافی برای پا اولین دلیلی است که برندهای خودرو را به فکر ساختن فرمان D انداخته است. با برش خوردن بخش پایینی فرمان، فضای بیشتری بین فرمان و صندلی ایجاد می شود. این باعث می شود تا راننده به راحتی وارد ماشین شده یا از آن خارج شود.
هنگامی که روی صندلی خود قرار گرفتید، به شما امکان می دهد پاهای خود را آزادانه حرکت دهید و بنابراین راحتی رانندگی را افزایش می دهد. به این ترتیب حتی برای ساعات طولانی رانندگی می توان بدون داشتن مشکل پاها را روی صندلی قرار داد. همچنین فرمان d-cut برای یک فرد چاق تقریباً یک نعمت است!

زیبایی با طراحی فانتزی

یکی دیگر از دلایل طراحی فرمان های دی شکل، دادن جذابیت ظاهری و زیبایی به آن است. در طی تاریخ تولید خودرو، ماشین های اسپرت با فرمان d شکل تولید شده اند و داشتن فرمان دی در یک خودروی شهری یا لوکس، برای خریداران آن بسیار جذاب خواهد بود.

کمک در شناسایی جهت چرخ ها

به نظر می رسد این یک دلیل ساده و پیش پا افتاده برای طراحی فرمان دی کات باشد، اما دلیل قابل قبولی است. فرمان d-cut به شما این امکان را می دهد که بلافاصله بفهمید چرخ ها صاف هستند یا خیر. از مسئله به دلیل قرارگیری قسمت صاف فرمان در پایین است که به مستقیم بودن چرخ ها اشاره دارد. بنابراین این مزیت ناچیز گاهی می تواند کمک بزرگی باشد، مخصوصا در هنگام بیرون آمدن یا وارد شدن به پارک.

فرمان دی اپتیما

در خودرو اپتیما کیا نیز شاهد حضور فرمان دی هستیم که با دو قابلیت کاربردی همراه شده است. به دلیل برقی بودن فرمان این خودرو و سایر خودروهای D کات، امکان تغییر میزان نرمی یا سفتی و میزان چرخ لاستیک ها فراهم است.
برای مثال در خودرو اپتیمایی که دارای فرمان دی کات است، با قرار دادن خودرو در حالت اکو (Eco) شاهد یک فرمان نرم هستیم که مناسب رانندگی شهری و آرام است. وقتی که خودرو را در حالت اسپرت (Sport) قرار می دهیم، فرمان سفت تر شده و با تغییر جهت جزئی، لاستیک ها به میزان بیشتری می چرخند که مناسب رانندگی اسپرت است.

خرید فرمان دی کات

فرمان d-cut عمدتا در خودروهای اسپرت یا پریمیوم گنجانده می شود. اگر قصد خرید خودروی جدید را دارید اما این خودرو فرمان دی کات ندارد، می توانید آن را به صورت جدا تهیه کنید.
پیشنهاد ما این است که قبل از خرید فرمان دی کات حتماً برای یکبار هم که شده آن را تست کنید تا ببینید چقدر مناسب شماست. البته احتمال می دهیم که در استفاده از این نوع فرمان نسبت به انواع عادی، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.