کاربرد فیلتر بنزین خودرو

فیلتر بنزین یا صافی بنزین یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سیستم خودروی شماست چرا که مانع از ورود ضایعات و کثیفی به داخل موتور خودروی شما می‌گردد. صافی بنزین خودرو از نفوذ ذرات در موتور خودروی شما محافظت می‌کند و از آسیب‌های جدی به موتور وسیله نقلیه جلوگیری می‌کند.

زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو

اکثر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند هر 2 سال یک بار یا در هر 10.000 تا 20.000 کیلومتر فیلتر بنزین خودرو را تعویض کنید. هر چقدر خودروی شما قدیمی‌تر باشد، زودتر از قبل باید تعویض فیلتر انجام شود. چون معمولا خودرویی که چند سال کار کرده نسبت به خودروهای نو آلودگی زودتر در آن نفوذ می‌کند.

علائم کثیفی و گرفتگی صافی بنزین خودرو

کثیفی و گرفتگی صافی بنزین خودرو یکی از عوامل موثر در کاهش عملکرد خودروی شماست که باید یکی از اولویت‌های شما برای نگهداری باشد. در ادامه 3 مورد از علائم یا نشانه‌های کثیفی فیلتر بنزین خودرو را معرفی می‌کنیم که وجود هر یک از این علائم به شما نشان می‌دهد باید فیلتر را عوض کنید.

 • ماشین سخت روشن می‌شود. این علامت می‌تواند نشانه کثیف بودن یا مسدود بودن فیلتر خودروی شما باشد چون فیلتر کثیف ورود سوخت به موتور را کاهش می‌دهد.
 • ماشین اصلا روشن نمی‌شود. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله این علائم دلایل می‌توان به کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو اشاره کرد.
 • خاموش شدن ماشین در حین رانندگی هم می‌تواند یکی از علائم کثیفی صافی بنزین باشد.
 • عملکرد ضعیف موتور و ریپ زدن
 • استشمام بوی نامطبوع و بوی بنزین

ابزار موردنیاز برای تعویض فیلتر سوخت خودرو

شما می‌توانید برای تعویض فیلتر سوخت خودرو به مکانیک متخصص مراجعه نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن فیلتر را برای شما تعویض کند. اما در صورتی که خودتان قصد تعویض فیلتر سوخت خودرو را داشته باشید، باید ابزار و تجهیزات زیر را در اختیار داشته باشید.

 • دستکش محافظ
 • جک و پایه جک
 • عینک ایمنی
 • فیلتر جدید
 • اتصالات
 • نگهدارنده و مانع حرکت چرخ

مزایای تعویض صافی بنزین خودرو

شاید تعویض فیلتر روغن کار مهم و تاثیرگذاری به نظر نرسد اما تعویض فیلتر بنزین خودرو می‌تواند تاثیر بسزایی در نحوه عملکرد خودروی شما داشته باشد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایا و تاثیرات تعویض صافی بنزین خودرو اشاره می‌کنیم.


 • افزایش قدرت موتور
 • افزایش عمر موتور
 • بهبود عملکرد موتور
 • کاهش مصرف سوخت
 • کاهش انتشار آلاینده‌ها
 • محافظت در برابر آلودگی و زنگ زدگی

سوالات پر تکراری در خصوص فیلتر بنزین خودرو

در این بخش قصد داریم تا به تعدادی از سوالات پر تکرار افراد در خصوص فیلتر سوخت خودرو پاسخ دهیم.

اگر فیلتر خودرو را تعویض نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر خودروی شما فیلتر بنزین نداشته باشد یا به موقع صافی بنزین خودرو را تعویض نکنید، سوخت همراه با آلودگی و رسوب وارد خودرو می‌شود. نه تنها فیلتر از موتور خودرو محافظت می‌کند بلکه بازدهی موتور را افزایش داده و خودرو سوخت کمتری مصرف می‌کند.

آیا می‌توان فیلتر بنزین را تمیز کرد؟

فیلتر سوخت از ورود آلودگی‌ها به موتور خودروی شما جلوگیری می‌کند و تعویض یا تمیز کردن آن ضروری است. برای تمیز یا تعویض کردن فیلتر باید آن را از خطوط سوخت کنید و بعد با استفاده از یک تمیزکننده حلال روی آن اسپری کنید تا آلودگی‌های آن پاک شود. آن را در گوشه‌ای بگذارید تا خشک شود و بعد دوباره نصب کنید، باتری را وصل کنید و موتور را روشن کنید.

آیا بین فیلترهای سوخت تفاوت وجود دارد؟

تفاوت کمی بین فیلترهای سوخت بنزینی و فیلترهای سوخت دیزلی وجود دارد و تشابه زیادی دارند اما راحت‌ترین راه تشخیص فیلترها توجه به شکل آنهاست.

چطور فیلتر را در جهت درست نصب کنیم؟

اکثر فیلترها پیکان جهت دار دارند که این پیکان در جهت جریان سوخت قرار می‌گیرد. متخصصان توصیه می‌کنند در صورت عدم وجود پیکان یا علامت روی فیلتر، انتهای پهن‌تر فیلتر را به سمت مخزن سوخت قرار دهید.

اگر فیلتر را برعکس نصب کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر فیلتر را برعکس نصب کنیم، ممکن است ورود سوخت به موتور محدود شده و منجر به افزایش سایش پمپ بنزین شود. در نتیجه این محدودیت باعث خرابی پمپ می‌شود.

آیا فیلتر جدید عملکرد خودروی شما را افزایش می‌دهد؟

فیلتر سوخت خودرو از ورود آلودگی یا کثیفی به سیستم انتقال سوخت جلوگیری می‌کند که موجب افزایش عملکرد موتور می‌شود. طبق توصیه سازندگان خودرو تعویض فیلتر سوخت خودرو 2 تا 4 درصد عملکرد خودروی شما را بهبود می‌دهد.

آیا می‌توان با فیلتر گرفته یا مسدود رانندگی کرد؟

فیلتر سوخت گرفته و مسدود یکی از دلایل اصلی کار نکردن یا روشن نشدن خودروی شماست. فیلتر سوخت مسدود یا گرفته مانع از ورود سوخت به موتور شده و به موتور سوخت نمی‌رسد. و اگر به موتور سوخت نرسد، کار نمی‌کند.

قیمت صافی بنزین خودرو

شما می‌توانید برای خرید انواع محصولات  خودرو به صفحه محصولات ما مراجعه کنید.


سخن پایانی


در این مقاله از وبلاگ وبسایت الو کیا به معرفی صافی بنزین خودرو، زمان تعویض، کاربرد، قیمت و موضوعات مرتبط با فیلتر بنزین پرداختیم. درصورت نیاز میتوانید بیشتر در خصوص فیلتر هوا در مقاله مربوط بخوانید. شما می‌توانید برای مطالعه مطالب مرتبط در زمینه قطعات خودرو و روانکارها به سایر مقالات ما مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و پرسش سوالات خود با کارشناسان ما تماس بگیرید، آن‌ها در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هستند.