رام خودرو چیست

رام خودرو امروزه در تمامی ماشین ها به کار می رود بعضی از افراد می باشند که به آن نیز تیرکمان می گویند، شاید برایتان سوال پیش بی آید که چرا به رام خودرو تیرکمان می گویند؟ باید در جواب سوال بگویم که رام خودرو یک حالت دو سری دارد که شکل تیرکمان دارد، این دلیل اصلی گفتن تیرکمان به رام خودرو می باشد، در ادامه مطلب به دنبال این هستیم که کاربرد رام و علائم که باعث خرابی رام خودرو می شود را برسی کنیم، با ما همراه باشید. امروزه رام ماشین در جلوبندی ماشین به کار می رود، پس با خود گفتم بهتر است که یک توضیحی نیز در مورد جلوبندی ماشین و کاربرد آن در جلوبندی به شما عزیزان معرفی کنم.

به طور کلی رام یک شاسی می باشد که به وسیله آن قطعاتی که در جلوبندی به کار می رود توسط رام متصل به اتاق ماشین می شود، شاید برایتان سوال پیش بی آید که جلوبندی ماشین چیست؟ جلوبندی یک قطعه تشکیل شده از چند قطعات می باشد که کار اساسی در ماشین انجام می دهد، به صورت خلاصه جلوبندی کار تعلیق ماشین و تعادل ماشین را برقرار می کند.

مزایای استفاده از رام خودرو

  • مانع وارد شدن آسیب به ماشین

ببینید همانطور که می دانید رام در جلوبندی به کار می رود، به این صورت که زمانی که شما در حال گذر از یک مانع مانند دست انداز می باشید زمانی که سرعت زیادی دارید و ترمز گرفتن بی نتیجه می باشد، باعث می شود که آسیب به ماشین و جلوبندی وارد شود، یکی از وظایف اصلی و مهم ترین کاربرد رام این است که زمان گذر از یک مانع با سرعت زیاد مانع وارد شدن آسیب به ماشین می شود.

  • مانع شکستن کارتل و گیربکس

به صورت کلی امروزه رام اصلا به وجود آمده است که مانع آسیب دیدن قطعات ماشین شود، به این صورت که زمانی که شما از یک چیزی بسیار سخت و بلند مانند جدول یا گارد ریل ها برخورد کنید رام وظیفه اصلی اش شروع می شود و وظیفه رام در این حالت این است که مانع شکستن کارتل و گیربکس می شود که از دید من بهترین وظیفه رام خودرو همین مانع آسیب وارد شدن می باشد.

  • سفت شدن شاسی ماشین

ببینید همان طور که در اول مطلب گفته شد رام یکی از اصلی ترین قطعاتی می باشد که در جلوبندی ماشین به کار رفته است، در نظر بگیرید که رام برای این به وجود آمده است که علاوه بر اینکه بتواند مانع آسیب وارد شدن به ماشین و کارتل و گیربکس شود بلکه می تواند کاری کند شاسی که در داخل جلوبندی و خود ماشین به کار رفته است کاملا سفت شود و شل نباشد که برای شما مشکلاتی را به وجود بی آورد.

رام با دسته موتور خودرو

امروزه بیشتر افراد می باشند که رام را به دسته موتور اشتباه می گرند اما باید به عرض شما برسانم که رام موتور وسیله ای می باشد که امروزه دسته های موتور که روی موتور به کار می رود را در بر می گیرد، به این صورت که امروزه برای اینکه بتوان یک دسته موتور نصب کرد حتما لازم است که رام درون ماشین به کار رفته باشد، در صورت خرابی رام موتور شما لازم دارید که سریعا به مکانیکی بروید و کار تعمیر را انجام دهید. شاید برایتان سوال پیش بی آید که رام از چه جنسی ساخته شده است؟ در جواب به سوال باید به شما بگویم که رام یک وسیله فلزی دو سر می باشد که دسته های که روی موتور وجود دارد نصب می شود.

وظیفه رام موتور

امروزه اصلی ترین وظیفه رام همانطور که مطلع می باشید وصل شدن دسته های موتور به رام می باشد، اما رام یک سری وظایف دیگر دارد که در ادامه آن ها را مورد برسی قرار خواهیم داد، با ما همراه باشید. وظیفه رام خودرو قوای محرکه و فرمان عهده دار می باشد که بسیار وظیفه حساسی می باشد، این را در نظر بگیرید که این قطعه از لحاظ حساسیت و استاندارد بالایی که دارد در دسته بندی استاندارد A قرار گرفته است که بسیار مهم می باشد، از دید من اصلی ترین قطعه ای که در جلوبندی ماشین به کار رفته است همین رام ماشین می باشد. در ادامه مطلب قصد داریم علائم خرابی رام ماشین را مورد برسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

علائم خرابی رام موتور

ببینید به صورت کلی زمانی که یک خرابی در رام ماشین رخ می دهد باعث خرابی جلوبندی می شود بنابراین شما باید خرابی رام را به صورت کلی خرابی جلوبندی ببینید، اما در ادامه علائم خرابی رام و جلوبندی را به شما عزیزان معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.

  1. لرزش فرمان: یکی از اصلی ترین علائمی که نشان دهنده خرابی در جلوبندی و رام ماشین می باشد، لرزش فرمان می باشد، زمانی که شما در یک سرعت زیاد می باشید امکان دارد فرمان زیاد بلرزد و این نشان دهنده خرابی رام و جلوبندی می باشد.
  2. صدا های داخل جلوی ماشین: ببینید زمانی که رام ماشین دچار خرابی می شود در نتیجه خرابی جلوبندی صورت می گیرد و یک علائم خرابی رام صدای های می باشد که از ماشین حین رانندگی و مخصوصا حین گذشتن از دست انداز رخ می دهد نشان دهنده خرابی و رام ماشین می باشد.
  3. منحرف شدن ناگهانی کوتاه در حین رانندگی به این صورت که شما در حال رانندگی هستید ماشین یک انحراف کوتاه در چرخ خود ایجاد می کند

تمامی مواردی که در بالا گفته اصلی ترین علائمی می باشد که نشان دهنده خرابی رام و جلوبندی ماشین می باشد، در نظر بگیرید که اصلی ترین وظیفه رام خودرو مانع آسیب وارد شدن به ماشین می باشد که از دید من اصلی ترین کاربرد و وظیفه رام خودرو همین می باشد.

در نتیجه رام خودرو به شرح زیر است :

در آخر به این جمع بندی می رسیم که وظیفه رام خودرو تشکیل شده از 3 الی 4 وظایف می باشد که در بالا تمام توضیح داده شد، جنس رام خودرو از فلز بوده است و نقش اصلی در دفع آسیب های وارد شده به ماشین می باشد.