درباره داغ شدن موتور ماشین

عوامل بسیار زیادی می توانند موجب داغ شدن موتور ماشین شما شود که شما باید تمامی آنها را بررسی کرده تا در نهایت علت اصلی داغ شدن موتور خودروی خود را متوجه شوید. تا در آخر بتوانید مشکل را برطرف نمایید. همانطور که میدانید موتور خودرو، قلب یک خودرو می باشد و باید مراقبت های لازم را برای حفظ سلامت آن انجام دهید. به همین علت یکی از شایع ترین مشکلاتی که برای یک موتور خودرو ممکن است پیش بیاید، داغ شدن موتور ماشین می باشد که چندین عوامل ممکن است موجب همچین اتفاقی شود. در ادامه با ما باشید تا شما را با این عوامل و همچنین با کار هایی که باید پس از داغ شدن موتور ماشینتان، انجام دهید، آشنا شوید.

روش های تشخیص داغ شدن موتور ماشین

داغ شدن غیرطبیعی کاپوت ماشین

یکی از ابتدایی ترین راه های تشخیص داغ شدن بیش از اندازه یک موتور ماشین، بررسی میزان داغ بودن کاپوت خودرو می باشد. شما باید بتوانید حداقل 10 ثانیه دست خود را به روی کاپوت قرار دهید. در غیر اینصورت خودروی شما بیش از اندازه داغ شده که باید برای رفع آن اقداماتی را انجام دهید که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.روشن شدن چراغ هشدار

همچنین کی دیگر از علائمی که شما به راحتی می توانید آن را مشاهده کنید، چراغ های پشت فرمون می باشند که در صورت روشن شدن چراغ آمپر، یعنی موتور خودروی شما بیش از اندازه داغ شده است. همچنین در همین زمان عقربه مربوطه به سمت قرمز رنگ و یا خطر تمایل پیدا کرده که به معنای داغ شدن موتور ماشین می باشد.

ایجاد سروصدا از سمت موتور ماشین

در زمانی که موتور ماشین شما به میزان بسیار زیادی داغ شود، سر و صداهایی ممکن است از داخل کاپوت به گوشتان بخورد. علت این صداها داغ شدن روغن موتور می باشد که به دلیل داغ شدن موتور ماشین رخ داده است.

تولید بوی سوختگی

یکی دیگر از روش های تشخیص داغ شدن موتور ماشین، تولید یک بوی سوختگی یک شیء لاستیکی می باشد. در زمانی که موتور ماشینتان بیش از اندازه داغ شود، احتمال دارد تا واشر های داخل موتور شروع به آب شدن کرده و بوی نا مناسبی ایجاد کنند.

به وجود آمدن بخار

زمانی که بیرون آمدن بخار از کاپوت خود را ماهده کردید، از داغ شدن موتور خودروی خود می توانید کاملا مطمئن باشید. در این زمان بهتر است سریعا خودروی خود را متوقف کنید.


دلایل داغ شدن موتور ماشین

جرم گرفتن رادیاتور

یکی از مهم ترین قطعات در خودرو که می تواند موتور خودروی شما را خنک نماید، رادیاتور می باشد. در صورتی که رادیاتور خودرویتان با رسوبات، حشرات، غبار و… جرم گرفته باد، موجب می شود تا مایع خنک کننده نتواند به خوبی در جریان باشد و در نتیجه موتور خودرو بسیار داغ خواهد شد.

معیوب شدن ترموستات

این قطعه از موتور ماشین یکی از مهم ترین قطعات داخل ماشین می باش که در صورت خراب بودن حتی ممکن است در فصل زمستان دچار داغ شدن بیش از اندازه موتور خودرویتان شوید. چرا که مهمترین وظیفه ترموستات خودرو، تنظیم دمای مایعی که داخل موتور بوده و وظیفه خنک کردن را بر عهده دارد، می باشد.


خراب شدن فن رادیاتور

زمانی که فن رادیاتور موتور خودروی شما به درستی کار نکند و یا دچار مشکل شود، موتور به درستی خنک نشده و در نهایت با داغ شدن موتور ماشین مواجه خواهید شد.

معیوب بودن واتر پمپ

در حقیقت مهم ترین وظیفه این قطعه داخل موتور خودرو چرخاندن مایع خنک کننده برای خنک کردن موتور ماشین می باشد و در صورتی که این قطعه از لوازم خودرو به درستی کار نکند با جوش آوردن خودرو مواجه خواهید شد.


درباره معیوب بودن واتر پمپ

و همچنین عواملی دیگر که می توانند تاثیر بسیار زیادی در داغ شدن بیش از اندازه موتور خودروی شما داشته باشند، که عبارت است از:

 • سفت بودن بیش از اندازه سوپاپ ها
 • مسدود شدن خروجی اگزوز خودرو
 • وجود جرم به روی بدنه ی موتور ماشین
 • کم شدن میزان روغن موتور
 • تنظیم نبودن موتور خودرو
 • معیوب بودن واشر سر سیلندر
 • خراب بودن درب رادیاتور

جمع بندی درباره علت داغ شدن موتور خودرو

همانطور که گفته شد موتور خودرو قلب تپنده یک خودرو می باش که برای مراقبت از آن باید توجه زیادی به آن داشته باشید. همچنین یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای موتور ماشین رخ می دهد داغ شدن بیش از اندازه ی موتور ماشین می باشد. که با مشاهده نشانه های ذکر شده در این مقاله متوجه این مسئله خواهید شد. همچنین باید دقت داشته باشید تا در صورت داغ شدن موتور ماشین، به سرعت خودرو را به گوشه ای منتقل کرده و سپس به هیچ عنوان خودرو را خاموش نکنید. درب کاپوت را باز کرده و تا سرد دن و همچنین پایین آمدن آمپر خودر صبر نمایید.

سوالات متداول

 1. آیا باید در زمان داغ شدن بیش از اندازه موتور خودرو، ماشین را خاموش نماییم؟
  خیر، به هیچ عنوان اینکار را انجام ندهید و تنها خودروی خود را به صورت روشن نگه دارید تا آمپر موتور خودرو پایین بیاید.
 2. سریعترین راه تشخیص داغ شدن موتور خودرو چه می باشد؟
  شما می توانید با مشاهده چراغ های آمپر دمای آب خودرو متوجه میزان داغ بودن خودروی خود شوید.
 3. آیا باید درب رادیات را در هنگام به جوش آمدن خودرو باز نمود؟
  خیر به هیچ عنوان اینکار را نکنید، چرا که آسیب های جدی ای به شما خواهد رسید.

با الو کیا موتورز همراه باشید.