عملکرد سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو با ایجاد اصطکاک بین دو قطعه عمل می‌کند تا انرژی چرخ از بین رود و سرعت آن کاهش یابد یا خودرو به طور کامل متوقف شود که میزان اصطکاک ایجاده شده به میزان فشردن پدال ترمز بستگی دارد. به‌طور کلی عملکرد سیستم ترمز به این صورت است که لنت‌های ترمز در اطراف دیسک قرار داشته و با فشردن پدال ترمز، فشار روغن موجب انتقال نیروی پدال به لنت‌ها شده و آن‌ها را به دو طرف دیسک چرخ می‌چسباند تا با ایجاد نیروی اصطکاک قوی بین دو قطعه، سرعت اتومبیل کاهش یابد یا خودرو به طور کامل متوقف شود.

دلایل سوت کشیدن لنت ترمز خودرو

گاهی اوقات ممکن است رانندگان در هنگام ترمزگیری با سوت کشیدن ترمز خودرو یا صداهای مختلف مواجه شوند که این موضوع، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که با دانستن علت سوت کشیدن لنت، می‌توان نسبت به رفع آن اقدام کرد. در ادامه به معرفی علت سوت کشیدن ترمز خودرو می‌پردازیم: 

1-    مستهلک شدن لنت‌های ترمز

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند در هنگام ترمزگیری سبب ایجاد صدای لنت ترمز شود و صدای خراشیدن بین دو فلز را تولید کند، مستهلک شدن لنت‌های ترمز و میزان کارکرد بیش از حد آن‌ها خواهد بود. در چنین مواقعی قسمت فلزی و شاخص لنت‌ها با دیسک چرخ برخورد کرده و در زمان ترمزگیری و اعمال نیرو، صدای سوت کشیدن لنت به گوش می‌رسد. در این صورت باید میزان کارکرد لنت‌های ترمز و ساییدگی آن‌ها را بررسی کرد و در صورت اتمام سطح نرم لنت‌ها، نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کرد.    

2-    لنت‌های نامرغوب و بی‌کیفیت

چنانچه پس از گذشت مدتی از تعویض لنت‌ها با صدای سوت کشیدن لنت در هنگام ترمزگیری مواجه شده‌اید، این موضوع می‌تواند به دلیل استفاده از لنت‌های تقلبی و نامرغوب باشد. برخی از تولید‌کنندگان در ساخت لنت ترمز خودرو از مواد ناخالص و ذرات فلزی استفاده می‌کنند که به مرور زمان این ذرات بر روی دیسک چرخ قرار گرفته و موجب صدای سوت کشیدن ترمز می‌شوند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در هنگام خرید لنت ترمز از اصالت کالا خریداری شده مطمئن شوید.

3-    تماس نامناسب لنت با دیسک چرخ

یکی دیگر از دلایل سوت کشیدن ترمز خودرو، تماس نامناسب لنت‌ها با دیسک چرخ است. این مشکل زمانی‌که تعویض لنت‌های ترمز خودرو به درستی انجام نشود و تماس بین لنت‌ها و دیسک چرخ در هنگام ترمزگیری به صورت کامل برقرار نشود، اتفاق می‌افتد و صدای سوت کشیدن لنت ترمز به گوش می‌رسد. این اختلال به مرور زمان موجب ساییدگی ناهمگون لنت‌ها و صدمه به دیسک چرخ خودرو خواهد شد و ترمزگیری را با مشکل مواجه می‌کند؛ بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی، سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید.   

4-    خرابی دیسک چرخ

گاهی اوقات لنت‌های ترمز خودرو از جنس مرغوبی برخوردار بوده و به درستی عمل می‌کنند اما در هنگام ترمزگیری، صدای سوت تولید می‌شود. علت سوت کشیدن ترمز خودرو در چنین حالتی چیست؟! در این مواقع علت صدای لنت ترمز، می‌تواند مشکل در دیسک چرخ باشد. خراشیدگی بر روی سطح دیسک، قرار گرفتن ذرات خارجی بین لنت و دیسک و زدگی دیسک از جمله عواملی هستند که به مرور زمان سبب ایجاد صداهای نامناسب در سیستم ترمز خودرو می‌شوند؛ بنابراین در مواقعی که لنت‌ها سالم بوده و از جنس مناسبی برخوردار هستند، مشکل در دیسک چرخ می‌تواند علت سوت کشیدن ترمز خودرو باشد که باید سریعا بررسی شود.

5-    سایر مواردی که سبب سوت کشیدن ترمز خودرو می‌شوند!

علت سوت کشیدن ترمز خودرو تنها به موارد گفته شده در بخش‌های قبلی محدود نمی‌شود. در برخی مواقع علت سوت کشیدن ترمز خودرو را می‌توان در تنظیم نبودن فنرهای لنت ترمز، شل بودن کلاپرها و ایراد در بلبرینگ‌های چرخ پیدا کرد که با بررسی این موارد در صورت وجود مشکل، می‌توان نسبت به رفع صدای لنت ترمز و سوت کشیدن ترمز اقدام کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب به نحوه عملکرد سیستم ترمز و علت سوت کشیدن ترمز خودرو پرداخته شد. سیستم ترمز از مهمترین آپشن‌های ایمنی خودرو است که گاهی اوقات رانندگان در هنگام ترمز‌گیری با صدای ناهنجار مواجه می‌شوند که علت سوت کشیدن ترمز خودرو را می‌توان در مستهلک شدن لنت‌ها، جنس نامرغوب لنت‌ها، مشکل در دیسک چرخ‌ها، تماس نامناسب لنت با دیسک چرخ، تنظیم نبودن فنر لنت‌ها، خرابی بلبرینگ چرخ‌ها و شل بودن کلاپرها جستجو کرد؛ بنابراین اگر با صدای سوت کشیدن ترمز خودرو مواجه شده‌اید، توصیه می‌کنیم در اسرع وقت با مراجعه به تعمیرکار متخصص و باتجربه نسبت به عیب‌یابی و رفع مشکل اقدام کرده تا از خسارت‌های بعدی جلوگیری کنید.