این روزها تنوع زیادی از خودروهایی که با موتور برقی هم کار می کنند وجود دارد و با توجه به نوع عملکرد و چینش موتور احتراقی و برقی کنار هم می توان آن ها را در دسته های جداگانه تقسیم کرد.

خودروهای برقی و هیبریدی به چند دسته تقسیم می شوند؟

همان طور که گفته شد خودروهایی که در آن ها از موتور الکتریکی برای تولید توان استفاده شده است، بر حسب آرایش قرارگیری موتورها و همچنین محرک بودن هر کدام به چند دسته تقسیم می شوند.

خودروهای تمام برقی (Electric Vehicle)

در این میان، برخی از خودروها هیچ موتور احتراقی‌ای ندارند و فقط موتور الکتریکی است که وظیفه تولید توان را بر عهده دارد. به این دسته از خودروها، تمام برقی، Fully Electric یا Electric Vehicle (EV) می گویند. این دسته از خودروها انرژی لازم برای شارژ کردن باتری ها را از برق شهری و یا ایستگاه های شارژ دریافت می کنند و به همین دلیل به آن ها خودروهای Plug in نیز می گویند.

خودروهای هیبریدی (Hybrid Vehicles)

دسته دیگر خودروها این گونه اند که در کنار موتور احتراقی از یک موتور الکتریکی نیز استفاده می شود و این دو موتور در کنار هم کار می کنند. به این خودروها هیبرید (Hybrid) می گویند که معنی دورگه است و به دو پیشرانه به کاررفته در این خودروها اشاره دارد.

در این میان، تعدادی از خودروهای هیبرید به گونه ای هستند که موتور احتراقی به کاررفته در آن ها تنها باتری را شارژ می کنند و در دوران چرخ های خودرو نقشی ندارند. برخی دیگر نیز همراه با موتور الکتریکی کار می کنند و علاوه بر شارژ باتری به چرخ ها هم نیرو وارد می کنند.

خودروی هیبرید خفیف (Mild Hybrid) چیست؟

خودروی هیبرید خفیف (Mild Hybrid) جزو خودروهای هیبریدی‌ای محسوب می شود که هم موتور احتراقی آن ها به چرخ ها وصل است و هم موتور برقی. تفاوت اصلی میان خودروی هیبرید خفیف با دیگر هیبریدها این است که موتور برقی به کاررفته در خودرو، توان چندانی برای حرکت خودرو تولید نمی کند و وظیفه اصلی به حرکت درآوردن خودرو بر عهده موتور احتراقی است. از این رو، یک خودروی هیبرید خفیف، هم از پیشرانه احتراقی برای حرکت توان می گیرد و هم از پیشرانه برقی.

طرز کار یک خودروی هیبرید خفیف (Mild Hybrid) چگونه است؟

یک خودروی هیبرید خفیف به گونه ای کار می کند که موتور برقی در شرایط مورد نیاز به کمک موتور بنزینی می آید. در این خودروها هنگام شتاب گیری برای این که دور موتور احتراقی بیش از اندازه بالا نرود، موتور برقی به کمک می آید و هر دو موتور با هم برای چرخ ها محرک می شوند. بنابراین وظیفه اصلی در جریان به حرکت در آوردن خودرو بر دوش موتور احتراقی است و موتور برقی فقط نقش کمکی دارد.

البته باید گفته شود که در برخی از این خودروها شرایطی ممکن است به وجود آید که موتور احتراقی کاملاً خاموش شود و موتور برقی وظیفه به حرکت درآوردن چرخ ها را بر عهده گیرد. برای مثال، هنگام حرکت خودرو با یک سرعت ثابت و بدون شتاب گیری (حالت کروز)، موتور احتراقی حدود ۴۰ ثانیه خاموش می شود.

تفاوت میان هیبرید و هیبرید خفیف چیست؟

تفاوت اصلی میان هیبریدهای خفیف و دیگر هیبریدها در این است که موتور برقی به کاررفته در خفیف ها توان بسیار کم تری تولید می کنند. این توان کم به حدی است که نمی تواند به خوبی خودرو را به حرکت درآورد، اما می تواند در زمان شتاب گیری و یا شیب‌روی به موتور بنزینی کمک کند تا خودرو عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

تفاوت دیگر میان هیبرید معمولی و خفیف در این است که باتری به کاررفته در خودروهای خفیف، ضعیف تر هستند. برای درک بهتر این اختلاف بدانید که باتری خودروهای هیبرید معمولی با توجه به نوع خودرو می تواند بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ ولت باشد، اما باتری خودروهای هیبرید خفیف ۴۸ ولت است. اختلاف بین ظرفیت باتری این دو دسته از خودروها نشان می دهد که خفیف ها مانند دیگر هیبریدها نمی توانند از موتور الکتریکی به کاررفته استفاده کنند و موتور برقی بیش تر جنبه کمکی دارد. با توجه به کم تر بودن ظرفیت باتری این خودروها، موتور الکتریکی آن ها نیز کوچک تر است، زیرا به کارگیری موتور الکتریکی بزرگ بیهوده است.

تفاوت دیگر این است که در هیبریدهای معمولی، موتور احتراقی نیز برای شارژ کردن باتری ها فعال می شود و پروسه شارژ کردن باتری ها فقط به انرژی‌ای که از ترمزهای دریافت می شود ختم نمی شود، اما در هیبریدهای خفیف، باتری خودرو توسط ترمزها شارژ می شود و انرژی‌ای از موتور احتراقی برای شارژ آن مصرف نمی شود.

مزایای خودروهای هیبرید خفیف چیست؟

۱. هیبریدهای خفیف نسبت به خودروهای هیبرید معمولی ارزان تر هستند، زیرا موتور و باتری به کاررفته در آن ها ضعیف تر است.

۲. مصرف سوخت خفیف ها در مقایسه با خودرو معمولی که فقط موتور احتراقی دارند کم تر است، اما در مقایسه با هیبریدهای معمولی مصرف بیش تری دارند.

۳. حس رانندگی با این خودروها مانند خودروهای هیبرید معمولی نیست و شما می توانید مانند یک خودرو با موتور احتراقی از آن لذت ببرید.

معایب خودروهای هیبرید خفیف چیست؟

۱. تأثیر به کارگیری موتور برقی در این خودروها به اندازه ای نیست که بتواند مقدار قابل توجهی از آلاینده ها را کم کند.

۲. تنوع خودروهایی که با این سیستم کار کنند کم است و شما نمی توانید مانند خودروهای هیبرید معمولی بازه انتخابی وسیعی داشته باشید.