علت تنظیم موتور

امروزه به دلیل اینکه بیشتر اجزای یک ماشین ساخته شده مونتاژ می باشد، به صورت سریعی قطعات دچار فرسودگی و خراب شدن می شود که نیاز است که موتور تنظیم شود. هنگامی که تنظیمات یک موتور ماشین به هم می ریزد باید یک سری مراحل تنظیم موتور خودرو را انجام دهیم که در ادامه خواهیم گفت.

یکی از نشانه های که نشان دهنده تنظیم موتور را می دهد روشن شدن چراغ چک ماشین می باشد که به ما هشدار تنظیم موتور را می دهد. گاهی اوقات روشن ماندن و خاموش نشدن چراغ ماشین بر سر یک سری دلایل خاص می باشد که در ادامه خواهیم گفت.

1- خراب بودن سنسور های ماشین

2- مشکل در سیستم ایموبلایزر

3-اختلال در ارتباط ECU

4- قطعی ارتباط سنسور ها با سیستم کامپیوتر ( با دیگ مشخص می شود)


مراحل تنظیم موتور خودرو

علائم نیاز تنظیم موتور

 1.  بد استارت خوردن هنگام روشن کردن ماشین
 2. لرزش داخل کاپوت ماشین هنگام درجا کار کردن
 3. بالا رفتن مصرف سوخت که اصلی ترین دلیل می باشد
 4. کاهش شتاب خودرو
 5. دود سیاهی که هنگام گاز دادن  از اگزوز خارج می شود
 6. روشن شدن چراغ چک

این دلایلی که در بالا گفته شد دلایل اصلی نیاز برای تنظیم موتور و دسته موتور می باشد که بسیار مهم می باشد که نیاز است فوری به مکانیک ماشین مراجعه کنید.

مزیت تنظیم موتور خودرو

هنگامی که مراحل تنظیم موتور خودرو بر روی ماشین صورت می گیرد باعث می شود یک سری ویژگی های که ماشین از اول داشته و بعد از دچار اشکال شدن تنظیم موتور از دست می رود دوباره به ماشین برگرد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 • کاهش مصرف سوخت ماشین
 • دیگر دود سیاهی که از ماشین خارج می شد وجود ندارد
 • شتاب ماشین تا حد قابل قبولی بالا می رود
 • کاهش صدا و بالا رفتن گرمای موتور
 • بالا رفتن طول قطعات مکانیکی و الکترونیکی
 • بهتر شدن عملکرد موتور


وسایل مورد نیاز برای تنظیم موتور خودرو

گاهی اوقات می باشد که یک سری مشتری های به مکانیک مراجعه می کنند برای انجام مراحل تنظیم موتور خودرو بنابراین مکانیک موظف می باشند که لوازمی که برای انجام مراحل تنظیم موتور خودرو نیاز است را در دست داشته باشند که در ادامه خواهیم گفت.

 1. دستگاه تنظیم موتور پنج گاز
 2. دستگاه دیاگ
 3. دستگاه شست شوی انژکتور ماشین

برای این که بتوان تشخیص داد نیاز به تنظیم موتور است باید یک دیاگ بزنیم ببینیم آیا نیاز است به تنظیم موتور یا خیر.

ابزار های مورد نیاز تنظیم موتور

لوازم نیاز تنظیم موتور خودرو

زمان مناسب برای تنظیم موتور

در ایران این گونه است که می گویند ماشین هرچقدر کار کند یعنی سالم است و نیاز برای تعمیر ندارد. این باور غلط ایرانیان است که نسبت به ماشین دارند. طبق تحقیقات انجام شده توسط افرادی که مکانیک می باشند  برای اینکه مراحل تنظیم موتور روی ماشین صورت بگیر این کار باید طی سال 2 الی 4 با صورت بگیرد. بهتر است که هر سال بین 2 الی 4 بار این عمل را انجام دهید که ماشین برای شما به حالت ساعت برایتان کار کند و شما را دچار مشکل نکند.

مراحل تنظیم موتور خودرو

1- اولین و مهم ترین کار برای انجام مراحل تنظیم موتور خودرو این می باشد که به ماشین دیاگ زده شود که آیا نیاز است تنظیم موتور خودرو صورت گیرد یا خیر که بعد برویم به سمت مراحل اصلی.

2-شست شوی کامل دریچه های گاز و شست شوی کامل که دارای سنسور های فشار و دمای هوا می باشد بعد از شستن لازم است که صحت کامل سنسور ها یک تست گرفته شود.

3-تعویض شمع ها: شمع ها یکی از مهم ترین اجزای ماشین می باشد که در موتور بسیار مهم بوده است، بعد از اینکه شمع ها تعویض شاید بستگی بر اهم کی دارد در جای مناسب خود قرار گیرد.

4- مهم ترین اصل و کار مکانیک شستن کامل انژکتور و برسی صحت کامل انژکتور می باشد نقش بسیار مهمی در مراحل تنظیم موتور دارد.


5- یکی از دلایلی که باعث می شود موتور ماشین دچار اختلال شود وجود درز در منیفولد هوا و دریچه گاز می باشد که با وجود درز بین این ها اشغال ها و آلاینده های محیطی وارد این نوع دستگاه شده و رسوب ایجاد می شود.

6- برسی رگولاتور سوخت ماشین: به این صورت می باشد که با برسی فشار ریل سوخت خودرو از نحوه صحیح سوخت خودرو افراد مکانیک مطمئن می شوند.

7- یکی از کار های مهم حین انجام مراحل تنظیم موتور از بین بردن خطا های که توسط دیاگ مشخص می شود، به این صورت که زمانی که دیاگ زده می شود و خطا هارا به ما نشان می دهد بسیار مناسب می باشد که اشکالات ایجاد شده را از بین ببریم.

8- برسی وضعیت سالم و کامل بودن آب بندی سوپاپ ها، هنگامی که این آب بندی ها دچار مشکل باشد تنظیمات موتور ماشین را دچار اختلال می کند.

9- برسی برق ماشین، به این صورت می باشد که هنگامی که برق ماشین خراب باشد و به صورت صحیح و درست کار نکند در طول دراز مدت موجب آسیب وارد کردن به قطعات الکترونیکی و مکانیکی به دلیل نرسیدن برق مناسب به قطعات ایجاد می شود.

10- سیستم سوخت ماشین: اول از اینکه بسیار خوب می باشد که برای ماشین از بنزین سوپر استفاده کنید، اما اگر نمی توانید همان بنزین معمولی استفاده کنید اما در طول دراز مدت استفاده موجب خراب شدن برخی از قطعات ماشین می شود.

در عمل دیگر بسیار مناسب می باشد که باک بنزین و نحوه سوخت ماشین را چک کرد که آیا به درستی سوخت ماشین انجام می شود یا خیر.

11- سیستم خنک کننده ماشین: گاهی اوقات باعث می شود که در طول گرما علاوه بر اینکه از کولر استفاده نشود خورشید مستقیم به کاپوت ماشین بزند. در طول دراز مدت که این عمل خورشید روی کاپوت انجام می شود باعث آسیب وارد کردن و مختل کردن دستگاه موتور می شود که بهتر است هنگام انجام مراحل تنظیم موتور خودرو سیستم خنک کننده ماشین نیز چک شود.

نتیجه گیری

در آخر به این نتیجه می رسیم که مراحل تنظیم موتور خودرو یکی از مهم ترین کار های می باشد که می توان برای ماشین کرد و بهتر است که در طول سال به طور متوسط 3 دفعه این کار را انجام دهیم. اگر شما انجام این کار هارا به عقب بی اندازند امکان دارد ماشین شما برای همیشه از دست شما رود و هیچگونه تعمیر نشود، پس به ماشین خود اهمیت دهید قبل از اینکه از کار بی افتد. یکی از مراحل که در بالا ذکر نشد تنظیم فیلر خودرو می باشد که نقش مهمی در مراحل تنظیم موتور خودرو نیز دارد.

سوالات متداول مراحل تنظیم موتور خودرو

1آیا می توان به تنهایی موتور خودرو را تنظیم کرد کرد؟

این بستگی به شما دارد که آیا تجربه و مهارت لازم برای مراحل تنظیم موتور خودرو را دارید اما اگر مهارت لازم را ندارید بهتر است که به دست یک مکانیک ماهر برای انجام این کار را بسپارید

2آیا امکان این وجود دارد که دستگاه دیاگ نیاز به تنظیم موتور را نشان ندهد؟

3برای تنظیم مراحل موتور خودرو ماشین را به چه کسی بسپاریم؟

4در صورت خرابی سنسور های ماشین به کجا مراجعه کنیم؟


با الو کیاموتورز همراه باشید.